Jeanne Hersch:
Charakter twórczości
"Kapłanka filozofii" i "dama paradoksu"
Kapłanka Filozofii
Jeanne Hersch, łącząc w swojej myśli ethos klasycznego filozofa (intelektualizm, bezkompromisowość w dążeniu do prawdy, rozumienie filozofii jako mądrości), metodologię właściwą dla filozofii współczesnej (m.in. egzystencjalizm, fenomenologia) z aktywną postawą społeczną (m.in. działalność na rzecz UNESCO) wypracowała oryginalny, a zarazem – mądry i nowoczesny wgląd w otaczającą rzeczywistość. Jej rozważania nad takimi podstawowymi dla dyskursu europejskiego pojęciami jak wolność, demokracja czy odpowiedzialność, mogą wnieść wkład w dzisiejszą filozoficzną debatę. Ważnym założeniem myśli szwajcarskiej filozofki było też przekonanie o przemieniającej sile filozofii: „kiedy coś myślę w dziedzinie filozofii, wówczas to, co myślę, mnie zmienia. Zmienia mój sposób istnienia, mój rodzaj wierności, mój sposób zaangażowania, sposób kontaktowania się ze światem, z ludźmi, ze wszystkim. A więc, że w filozofii nie ma wiedzy czysto teoretycznej, niezależnej od tego, czym się jest, ale że to, co myślimy, nas zmienia; że poprzez myślenie filozoficzne stajemy się, że stajemy się kimś innym” (Hersch 1992, s. 6–7). Przy tym „nasza działalność jest wtedy nieautentyczna, kiedy nie angażujemy się w poszukiwanie prawdy w sposób bezwarunkowy” (Tamże).
„La dame aux paradoxes”
Obecnie, wobec drastycznie zmieniającej się rzeczywistości, ostro odczuwamy potrzebę odnalezienia punktu zaczepienia, uniwersalnej perspektywy, z której moglibyśmy popatrzeć na współczesnego człowieka i otaczający go świat. Ludziom wierzącym takiej perspektywy dostarcza ich religia, jej treści Objawione i wyrastające na nich systemy wartości czy modele postępowania. Jednak dla dialogu pomiędzy rozmaitymi tradycjami musi istnieć wspólny dyskurs, w ramach którego społeczności o różnych światopoglądach byłyby w stanie synchronizować swoje strategie w dziedzinie polityki międzynarodowej, gospodarki globalnej, w kwestiach kultury, nauki czy migracji. Paradoksalnie jednak „język, który rozjaśnia istnienie nie jest nigdy powszechnie ważny i zobowiązujący, zwraca się bowiem do wolności drugiego człowieka – choć ostatecznie odnosi się też do absolutu” (Hersch 2001, s. 276). Jeanne Hersch rozwiązanie podobnego paradoksu upatruje w filozofii, chociaż „naukowcy powinni pogodzić się z tym, że wszyscy nie będą się ze sobą zgadzać. Już sama myśl, że konieczna jest jednomyślność czy zgodność poglądów, jest przesadnym roszczeniem. My w ogóle jesteśmy zbyt wielkimi indywidualistami i mamy zbyt różne drogi życiowe, żeby znaleźć wspólną płaszczyznę porozumienia. To płaszczyzna określona negatywnie, na drodze ograniczania, na drodze wyznaczania granic. Może dobrze byłoby spróbować ustalić minimum tego, co do czego można się zgodzić. Należy doń np. uznanie, że nigdy, przenigdy, nie jesteśmy w posiadaniu całej prawdy, bo już same słowa, w których się tę prawdę formułuje, mają w sobie tyle wieloznaczności i niejasności”. (Hersch 1992, s. 3)
wiara Filozoficzna
Jako przedstawicielka nurtu egzystencjalnego oraz aktywna działaczka UNESCO, Hersch szczególnie dużo uwagi w swoim piśmiennictwie poświęca zagadnieniu wolności. Snując rozważania wokół tej kategorii, filozofka jawi się niemalże jako kapłanka Filozofii, wyznawczyni tego, co, za Jaspersem, ona określa jako „wiarę filozoficzną”. W tradycji zachodniej wolność konkretnej jednostki czy społeczności najczęściej być kojarzona z (a) odpowiedzialnością, (b) potrzebą świadomej pracy wewnętrznej oraz (c) koniecznością świadomego zaakceptowania pewnych ograniczeń. Wolność w tradycji filozoficznej zachodu, za wyjątkiem być może niektórych autorów jak Rousseau, nie była zatem pojmowana jako „naturalny” stan do którego można „powrócić”. Tak w tradycji klasycznej, do której odwołuje się Hersch, wolność jawi się raczej jako owoc świadomej, konsekwentnej, odpowiedzialnej i natężonej pracy pokoleń, jako stan, który należy pielęgnować i chronić. Właśnie w takim klasycznym, mądrościowym i wyważonym kluczu rozumie wolność szwajcarska filozofka (Hersch 2000, s. 71–78).
Jeanne Hersch a Kultura Polska
Ciekawym wątkiem są powiązania filozofki szwajcarskiej z przedstawicielami polskiej myśli na uchodźstwie, jej udział w popularyzacji kultury polskiej we Francji, Wielkiej Brytanii i Szwajcarii. Podtrzymywała ona bliską znajomość ze Józefem Bocheńskim OP, Stanisławem Vincenzem (była m.in. autorką Wstępu do londyńskiego wydania jego Tematów żydowskich), nie raz też pielgrzymowała wraz z Miłoszem w alpejski domek psiarza we wiosce La Combe de Lancey. Hersch współpracowała z Józefem Czapskim (jej uczennica Murielle Gagnebin napiszę monografię poświęconą polskiemu malarzowi) oraz Jerzym Giedroyciem i jego paryską „Kulturą”.
Doskonale posługująca się polszczyzną, filozofka przetłumaczyła na język francuski powieści „Zdobycie władzy” (por. „La prise du pouvoir”, La Guilde du Livre, Lozanna 1953; Le Club Français, Paris 1953; Gallimard, Paris 1953) oraz Dolinę Issy (por. Sur les bords de l’Issa, Gallimard, Paris 1956) Miłosza. Na uwagę zasługuje fakt odwiedzin filozofki wraz z polskim poetą jej mistrza Karla Jaspersa, których skutkiem stała się napisana przez filozofa przedmowa do francuskiego wydania zbioru esejów „Zniewolony Rozum” (por. „La pensée captive. Essai sur les logocraties populaires”, Gallimard, Paris 1953) autorstwa Miłosza.
Postać Jeanne Hersch oraz jej filozofia jest dziś właściwie nieznana w Polsce, nie powstała na jej temat żadna praca akademicka czy też tekst o charakterze literackim. Jak dotychczas przetłumaczono na język polski jedynie dwie, aczkolwiek ważne, książki Hersch – „Wielcy myśliciele Zachodu. Dzieje filozoficznego zdziwienia” (Hersch 2001) oraz „Polityka i rzeczywistość” (tłum. Cz. Miłosz, Instytut Literacki, Paryż 1957). Na tłumaczenie czekają takie ważne pozycje jak np. niezwykle ciekawa monografia Karl Jaspers (L’Age d’Homme, Lozanna 2007) czy równie oryginalna co wartościowa L’Illusion philosophique (Librairie Plon, Paris 1964).
Jednym z nielicznych znawców myśli Hersch w Polsce, osobą osobiście dobrze znajomą ze szwajcarską filozofką, jest prof. Karol Tarnowski. W 2001 na Willi Decjusza pod Krakowem odbyła się konferencja naukowa poświęcona Jeanne Hersch, w której z polskiej strony wzięli udział m.in. wspomniany wyżej autor oraz o. Jan Andrzej Kłoczowski.
Wykorzystane źródła
Hersch, J. (1992), Rozmowa Andrzeja Szostkiewicza z Jeanne Hersch, „Tygodnik Powszechny”, nr 13.
Hersch, J. (2000), Tolérance entre Liberté et Vérité, „Philosophica”, nr 65(1), s. 71–78.
Hersch, J. (2001), Wielcy myśliciele Zachodu. Dzieje filozoficznego zdziwienia, tłum. Krzysztof Wakar. Warszawa: Prószyński i S-ka.